Antalya Projeleri

Antalya’da Turizm

Antalya’da Turizm

Antalya, nüfus ve ekonomik gelişmişlik bakımından Türkiye’nin en büyük şehirlerinden biri. Akdeniz Bölgesi’nde yer alan şehir, özellikle gelişmiş turizm sektörü ile ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlıyor. Yaklaşık 2,5 milyon olan şehir nüfusu, özellikle yaz aylarında dörde, beşe katlanıyor. Antalya, yalnızca Türkiye’nin değil, dünyanın en çok turist çeken şehirlerinden biri. ABD merkezli finans şirketi Mastercard tarafından yayınlanan en fazla yabancı turistin ziyaret ettiği dünya şehirleri listesinde onuncu sırada yer alan şehir, 2019 yılında 15 milyondan fazla turisti ağırladı ve bu sayı her yıl artmaya devam ediyor. 

Antalya’ya En Çok Hangi Ülkelerden Turist Geliyor?

Antalya Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün 2019’un sonunda açıkladığı verilere göre Antalya, 2019 yılında 15 milyon 37 bin 331 turiste ev sahipliği yaparak rekor kırdı. Bu sayının büyük bir bölümünü Rus turistler oluşturuyor. 2019 yılında Antalya’yı 5 milyon 524 bin 160 Rus turist ziyaret etti. Sıralamada ikinci sırada ise Almanya’dan gelen turistler yer alıyor. Almanya’dan Antalya’ya 2019 yılında 2 milyon 602 bin 725 yabancı turist geldi. Sıralamada üçüncü sırada Ukraynalı, dördüncü sırada İngiliz, beşinci sırada ise Polonyalı turistler yer alıyor. Bu ülkelerin dışında Antalya’ya en fazla turist gönderen diğer ülkeler ise Hollanda, Romanya, Kazakistan, Çek Cumhuriyeti ve İsveç.

Antalya’da Turizm Ekonomisi

Bacasız sanayi olarak adlandırılan Turizm, yalnızca Antalya değil, tüm Türkiye için oldukça önemli bir sektördür. Antalya ise sadece Türkiye’nin değil, tüm dünyanın en turistik şehirlerinden biri olarak, her yıl ülke ekonomisine önemli bir döviz girdisi sağlar. Döviz girdisinin yanı sıra, Antalya’da bulunan turistik tesisler, binlerce insana istihdam olanağı sağlar. Yerel halk da turizm ile kalkınır ve tarım, gıda ve hizmet gibi diğer tüm hizmetler de turizm ile doğru orantılı olarak gelişme gösterir. 

Turizm, dünyadaki güncel gelişmelerden en çok etkilenen sektörlerden biridir; bu sebeple ülkeler arası siyaset, turizm ekonomisinde belirleyici olabilir. Ancak yine de Antalya’nın önümüzdeki yıllarda da gerek turist sayısı, gerekse elde edilecek gelir anlamında sürekli olarak rekor kırması ve turizm sektörünün katkısıyla büyük bir gelişim kaydetmesi öngörülmektedir.