Antalya Projeleri

Antalya’da Konut Projesi Yatırımı Yapmak İçin Beş Neden

Antalya’da Konut Projesi Yatırımı Yapmak İçin Beş Neden

Türkiye’nin en büyük beşinci şehri ve hem Türkiye hem de dünyada en fazla turist çeken şehirlerden biri olan Antalya, konut projesi yatırımları için de öne çıkan şehirlerden biri. Her yıl, milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayan ve göç alarak büyüyen şehirde inşaat ve gayrimenkul sektörleri de hızla büyüyor. Antalya’da inşaat sektörü, en çok istihdam yaratan üçüncü sektör konumunda. Antalya’da konut projesi yatırımı yapmak birçok yönden avantajlar sunuyor, bu avantajlardan bazıları şöyle sıralanabilir:

En Çok Konut Satılan Dördüncü Şehir

Antalya, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre İstanbul, Ankara ve İzmir’in ardından en fazla konutun satıldığı dördüncü şehir. Yine TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Antalya, nüfusa göre satılan konut sayısında da Yalova’nın ardından ikinci sırada. 

Yabancılara En Çok Konut Satılan İkinci Şehir

Antalya, yalnızca Türkiye’nin değil, dünyanın da en çok turist çeken şehirlerinden biri. 2019 yılında 15 milyondan fazla turistin ziyaret ettiği şehir, gayrimenkul sektöründe de yabancı yatırımcıların en fazla tercih ettiği şehirlerden biri. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre Antalya, yabancılara yapılan konut satışında İstanbul’un ardından ikinci sırada yer alıyor. 

En Çok Konut Satılan İlçeler Sıralamasında Antalya’dan 3 İlçe

Konut satış verilerinde, Türkiye’de en çok konut satılan ilçeler sıralamasında ilk 20’de Antalya’dan 3 ilçe yer alıyor. Antalya’dan Kepez, Muratpaşa ve Alanya ilçeleri en çok konut satılan ilçeler sıralamasında ilk yirmiye girdi. Ayrıca Kepez, İstanbul’dan Esenyurt ve Ankara’dan Çankaya ile Keçiören’in ardından en çok konut satılan dördüncü ilçe oldu.  

Konut Geri Dönüş Süresi

Antalya, konut geri dönüş süresi ile de konut projesi yatırımı için avantajlı şehirlerden biri. Yatırım olarak alınan konutun, değer artışı ve kira ile yatırım bedelini geri kazandırdığı süreye geri dönüş süresi deniyor. Antalya’da bu süre 18 yıl olarak hesaplanıyor. Hem yerli hem de yabancı yatırımcıların en çok tercih ettiği şehirlerden biri olan Antalya’da konut geri dönüş süresinin kısa olması da, yatırımcılar için önemli bir fırsat olarak öne çıkıyor. 

Kısa Süre İçinde Tamamlanacak Altyapı Projeleri

Antalya’da halihazırda devam eden ve kısa süre içinde tamamlanması öngörülen altyapı çalışmaları ile gayrimenkul yatırımlarının daha da değerlenmesi bekleniyor. Tünektepe Teleferik Projesi, Konyaaltı Sahil Projesi ve Boğaçay Projesi bu altyapı çalışmalarından öne çıkanlar. Antalya’da devam eden projelerin tamamlanması ile gayrimenkul sektöründe de yatırımcıların kazançlı çıkacağı bir dönem bekleniyor.